Diana (továrna)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(Velké vylep.)
 
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Diana''' je název [[továrna|továrny]], který na území [[Protektorát Čechy a Morava|Protektorátu Čechy a Morava]] vyráběla stíhací letouny [[Messerschmitt Bf 109]]. Původní továrna umístěná v [[Dolní Rakousko|dolnorakouském]] [[Wiener Neustadt]]u musela být v roce [[1944]] z důvodu zvyšujícího se počtu spojeneckých náletů přestěhována. Náhradou za ni měly být tři nepoužívané železniční tunely na nedokončené trati z [[Tišnov]]a do [[Křižanov]]a. První tunel, který se označuje A nebo Jednička, je dlouhý 633 metrů a nachází se jižně od [[Dolní Loučky|Dolních Louček]]. Zde se vyráběly trupy Bf 109.  
+
'''Diana''' je název [[továrna|továrny]], který na území [[Protektorát Čechy a Morava|Protektorátu Čechy a Morava]] vyráběla stíhací letouny [[Messerschmitt Bf 109]]. Původní továrna umístěná v [[Dolní Rakousko|dolnorakouském]] [[Wiener Neustadt]]u musela být v roce [[1944]] z důvodu zvyšujícího se počtu spojeneckých náletů přestěhována. Náhradou za ni měly být tři nepoužívané železniční tunely na nedokončené trati z [[Tišnov]]a do [[Křižanov]]a. První tunel, který se označuje A nebo Jednička, je dlouhý 633 metrů a nachází se jižně od [[Dolní Loučky|Dolních Louček]]. Zde se vyráběly trupy [[Messerschmitt Bf 109|Bf 109]].
-
Druhý tunelu, B či Dvojka, se nachází východně od [[Lubné]] a měří 213 metrů. Třetí tunel, C nebo Trojka, se nacházela nedaleko Dvojky, jižněji po trati a dosáhl délky 531 metrů. V Dvojce a Trojce se vyráběla křídla.
+
 
 +
Druhý tunelu, B či Dvojka, se nachází východně od [[Lubné]] a měří 213 metrů.  
 +
 
 +
Třetí tunel, C nebo Trojka, se nacházela nedaleko Dvojky, jižněji po trati a dosáhl délky 531 metrů. V Dvojce a Trojce se vyráběla křídla.
 +
 
 +
== Fotogalerie ==
 +
<gallery>
 +
Soubor:Loucsky tunel (vychod)1.jpg|Východní portál Loučského tunelu
 +
Soubor:Tunel u Lubneho1.jpg|Severní portál Lubenského tunelu
 +
Soubor:Tovarna u tunelu u Lubneho1.jpg|Zbytky po továrně u Lubenského tunelu
 +
</gallery>
 +
 
 +
== Literatura ==
 +
* Vladimír Ustohal – Tunely pro Messerschmitty
 +
* VANĚK, Miroslav. Diana. Továrna na smrt 1944–1945. Brno : Nakladatelství a vydavatelství Spolek přátel československého opevnění, 2003. 304 s. ISBN 80-86463-15-X.
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
Řádka 6: Řádka 20:
* [http://www.klicnik.org/diana.html Web věnující se Dianě]
* [http://www.klicnik.org/diana.html Web věnující se Dianě]
-
== Literatura ==
 
-
 
-
* Vladimír Ustohal - Tunely pro Messerschmitty
 
{{Článek z Wikipedie}}
{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Okres Brno-venkov]]
[[Kategorie:Okres Brno-venkov]]
[[Kategorie:Podzemní továrny]]
[[Kategorie:Podzemní továrny]]

Aktuální verze z 12. 1. 2016, 14:50

Diana je název továrny, který na území Protektorátu Čechy a Morava vyráběla stíhací letouny Messerschmitt Bf 109. Původní továrna umístěná v dolnorakouském Wiener Neustadtu musela být v roce 1944 z důvodu zvyšujícího se počtu spojeneckých náletů přestěhována. Náhradou za ni měly být tři nepoužívané železniční tunely na nedokončené trati z Tišnova do Křižanova. První tunel, který se označuje A nebo Jednička, je dlouhý 633 metrů a nachází se jižně od Dolních Louček. Zde se vyráběly trupy Bf 109.

Druhý tunelu, B či Dvojka, se nachází východně od Lubné a měří 213 metrů.

Třetí tunel, C nebo Trojka, se nacházela nedaleko Dvojky, jižněji po trati a dosáhl délky 531 metrů. V Dvojce a Trojce se vyráběla křídla.

Fotogalerie

Literatura

  • Vladimír Ustohal – Tunely pro Messerschmitty
  • VANĚK, Miroslav. Diana. Továrna na smrt 1944–1945. Brno : Nakladatelství a vydavatelství Spolek přátel československého opevnění, 2003. 304 s. ISBN 80-86463-15-X.

Externí odkazy