V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

David Bowie

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Velké vylep.)
(Externí odkazy: Velké vylep.)
Řádka 132: Řádka 132:
{{Flickr|David+Bowie}}{{commonscat|David Bowie}}{{Článek z Wikipedie}}
{{Flickr|David+Bowie}}{{commonscat|David Bowie}}{{Článek z Wikipedie}}
{{DEFAULTSORT:Bowie, David}}
{{DEFAULTSORT:Bowie, David}}
 +
[[Kategorie:David Bowie| ]]
[[Kategorie:Britský zpěvák]]
[[Kategorie:Britský zpěvák]]
 +
[[Kategorie:Rockoví zpěváci]]
 +
[[Kategorie:Popoví zpěváci]]
 +
[[Kategorie:Hudebníci bílého soulu]]
 +
[[Kategorie:Rock and Roll Hall of Fame]]
 +
[[Kategorie:Držitelé ceny Grammy]]
 +
[[Kategorie:LGBT hudebníci]]
 +
[[Kategorie:Glam rock]]
 +
[[Kategorie:Art rock]]
[[Kategorie:Hollywoodský chodník slávy]]
[[Kategorie:Hollywoodský chodník slávy]]
[[Kategorie:Nová vlna (hudba)]]
[[Kategorie:Nová vlna (hudba)]]
-
[[Kategorie:Hudebníci bílého soulu]]
+
[[Kategorie:Muži]]
-
[[Kategorie:Žijící lidé]]
+
[[Kategorie:Video články Multimediaexpo.cz]]
[[Kategorie:Video články Multimediaexpo.cz]]

Verze z 11. 1. 2016, 13:54

David Bowie na Tribeca Film Festivalu (2009)
Iman a David Bowie (2009)

David Bowie (* 8. ledna 1947 Brixton, † 10. ledna 2016 [1][2]), vlastním jménem David Robert Jones, byl britský zpěvák, herec, hudební skladatel a producent. Byl považován za průkopníka nových hudebních trendů. Od roku 1992 byla jeho manželkou modelka Iman. David Bowie zemřel ve věku 69 let na rakovinu.

Obsah

Hudební dráha

David Bowie začal svoji hudební dráhu jako saxofonista ve školní kapele. Jedna školní rvačka pro něj skončila operací oka, od té doby má poškozenou zornici. Po odchodu ze střední školy pracoval jako výtvarník, hrál a nahrával s několika skupinami, ale bez úspěchu. Protože se jeho jméno pletlo s Davy Jonesem ze skupiny Monkees, změnil si ho na David Bowie.

Jako sólový zpěvák nahrál sérii milostných písniček, která vyšla pod názvem The Word of David Bowie. Pak na krátko nechal hudby a věnoval se buddhismu. Tou dobou účinkoval v pantomimě, což ovlivnilo jeho pozdější zájem o divadlo. V roce 1969 založil v Beckhamu umělecký workshop. V témže roce nahrál písničku Space Oddity, která měla překvapivě úspěch. Následovalo stejnojmenné album.

V roce 1970 vznikla tematická deska The Man Who Sold The World, která byla úplně jiná než předchozí. Akustickou kytaru tu nahradila tvrdá kytara Micka Ronsona. Tematicky je tu vykreslena temná orwellovská vize budoucnosti. K řadě dílčích témat se Bowie vrátil na následujících albech. Album sice nešlo na dračku, ale pro část publika se stalo kultovním. Bowie se pak vydal na turné po Spojených státech, na němž se oblékal do vlajících šatů a stylizoval se do role populární herečky Grety Garbo. Bowie tak k sobě přitáhl zájem médií, přešel k labelu RCA Records, u kterého vydal další, tentokrát poněkud měkčí, desku Hunky Dory. V roce 1972 se po vydání alba The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars konečně stal komerčně úspěšným. Zatímco dříve nabízel celou paletu témat, přišel nyní s jedinou postavou – rockovou superhvězdou Ziggym, kterého nakonec zničil fanatismus, který sám pomáhal vytvořit.

Po singlu Starman se Bowie představil v dalších rolích. Tentokráte jako producent zachránil upadající kariéru Lou Reeda (LP Transformer). Další Bowieho alba se jmenovala Aladdin Sane a Pin Ups. V této době také pro televizní síť NBC vytvořil pořad The 1980 Floor Show, který ho inspiroval k následujícímu albu Diamond Dogs, které se opět vracelo k neradostným orwellovským vizím. Bowie pak s touto show odjel na americké turné, z něhož vyšla i deska David Live. Během tohoto turné vstřebával nové hudební vlivy – nechával se ovlinvit soulem a R&B. Je to slyšet z alba Young Americans, ze kterého pronikly do hitparád dva singly: titulní stejnojmenná nahrávka a Fame, jejíž spoluautorem je John Lennon a která se dostala až na vrchol americké hitparády. Shodou okolností v téže době bodovala i reedice hitu Space Oddity, která se tak stala nejvíce zpožděnou hitparádovou jedničkou (6 let a 63 dní).

V následujícím období se Bowie pouští do větších experimentů. Album Station to Station je tvořené šesti delšími pasážemi a představovalo přípravu pro sérii dalších tří alb, na kterých s Bowiem spolupracoval Brian Eno. První z nich, album Low, bylo ambientní. Experiment pak pokračoval na desce Heroes, která už byla výrazně rockovější a také ji přijalo i širší publikum. Třetím článkem je album Lodger. Někdy bývají tato tři alba nazývána jako Berlínská trilogie. V roce 1976 si Bowie zahrál hlavní roli ve filmu The Man Who Fell To Earth a fotky z něj se objevily na přebalech alb Station to Station a Low. V 70. letech Bowie spolupracuje se zpěvákem Iggy Popem, vzniká např. album Lust For Life. Některé společné písně, nazpíváné do té doby výhradně Popem, Bowie nahrává na své desky v 80. letech sám, např. China Girl nebo Tonight (jako duet s Tinou Turner), jiní hraje živě pouze na svých koncertech, např. I Wanna Be Your Dog. Bowie také napíše pro skupinu Moot The Hoople hit All The Young Dudes, který má i on sám dodnes ve svém repertoáru.

80. léta přinášejí několik dalších plodných spoluprací, např. se skupinou Queen píseň Under Pressure, se skupinou Pat Metheny vzniká song This Is Not America či remake skladby z 60. let Dancing In The Streets s Mickem Jaggerem. Rok 1980 naděluje posluchačům album Scary Monsters s punk - rockovými hity Ashes To Ashes a Fashion a po něm přichází taneční album Let´s Dance. V roce 1984 vychází deska Tonight, na níž Bowie čerpá převážně ze své spolupráce s Iggy Popem ze 70. let a některé písně se nesou i v rytmu raegge. Čtenáři hudebního časopisu Rolling Stones tuto desku zvolili jako 3. nejhorší album celé hudební historie. V 80. letech píše David Bowie písničky ke 4 filmům - Cat People, When The Wind Blows, Absolute Beginners a Labyrinth. V posledních dvou jmenovaných si také sám zahrál. Poslední album, které Bowiemu coby sólistovi v 80. letech vychází, je popové Never Let Me Down. K němu bylo uspořádáno i velkolepé koncertní šou plné tanečníků, v němž se za pódiem nacházela obrovská podobizna pavouka ( proto Glass Spider Tour ) a při první písničce se Bowie spouštěl z výšky na pódium. Další dvě alba Bowie vydává už jako člen rockové skupiny Tin Machine, je ale téměř jejím výhradním zpěvákem a autorem většiny skladeb. Na koncertech s touto kapelou se nevyužívá téměř nic z Bowieho předchozího a obsáhlého repertoáru.

Diskografie

YouTube

David Bowie – China Girl (Live)
David Bowie – Valentine's Day


David Bowie – Space Oddity
David Bowie – Starman


Literatura

  • Nová ilustrovaná encyklopedie rocku, Praha, Albatros, 1996

Reference

  1. David Bowie dies of cancer at 69 - BBC News [online]. BBC News, [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. (en-GB) 
  2. Zemřel zpěvák David Bowie, rok a půl bojoval s rakovinou. Bylo mu 69 let [online]. Aktuálně.cz - Víte co se právě děje, [cit. 2016-01-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy


         David Bowie
Studiová alba

David Bowie (1967)Space Oddity / David Bowie (1969)The Man Who Sold the WorldHunky DoryThe Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
Aladdin SanePin UpsDiamond DogsYoung AmericansStation to StationLowHeroesLodgerScary Monsters (and Super Creeps)Let's Dance
TonightNever Let Me DownBlack Tie White NoiseOutsideEarthling'hours…'HeathenRealityThe Next DayBlackstar

  Koncertní alba

David LiveStageZiggy Stardust - The Motion PictureTin Machine Live: Oy Vey, BabySanta Monica '72Bowie at the BeebLiveAndWell.comA Reality Tour

Hudba k filmu

Christiane F.LabyrinthThe Buddha of Suburbia

  Kompilační alba

ChangesOneBowieChangesTwoBowieThe Best of BowieRareSound + VisionChangesbowieThe Singles Collection
The Best of 1969/1974The Best of 1974/1979All SaintsBest of BowieThe Platinum CollectionThe Best of 1980/1987

Skupina Tin Machine

Tin MachineTin Machine II

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
David Bowie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
David Bowie