Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Javor klen
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 8. 7. 2014, 10:54
Javor klen (Acer pseudoplatanus) je druh stromu z čeledi javorovité. Někdy bývá nazýván též javor horský.
Obsah |
Synonyma
- Acer villosum J. & C. Presl, 1822
- Acer dittrichii Ortman in Opiz, 1831
- Acer sericeum Schwerin, 1894
- Acer procerum Salisbury, 1796 (nom. illeg.)
- Acer montanum Lamarck, 1779 (nom. illeg.)
- Acer majus S. F. Gray, 1821 (nom. illeg.)
- Acer latifolium Bubani, 1901 (nom. illeg.)
Vzhled
Javor klen je poměrně mohutný strom, výjimečně dosahuje výšky až 40 m[1] a obvodu kmene i přes 300 cm. Kleny se v příhodných podmínkách dožívají maximálně 300 až 400 let. Druh je proměnlivý v utváření borky i ve tvarech listů a plodů. Jednotlivé fenologické formy se liší časným nebo pozdním rašením nebo i zbarvením a strukturou dřeva. Kůra je zpočátku hladká, šedá, od středního věku tmavě šedá. Borka klenu je šedohnědá, šupinovitě až deskovitě odlupčivá(to dodává klenu charakteristický vzhled). Letorosty zelelo šedé s křižmostojnými, zelenými hnědě lemovanými pupeny. Vstřícné po obvodu nerovnoměrně pilovité listy dosahují velikosti do 12 cm a jsou dělené do 5–7 laloků, Laloky na rozdíl od příbuzného javoru mléče nejsou ostře zašpičatělé. Plodnost stromů nastupuje poměrně brzy (u soliterních stromů asi v 25letech v zápoji později) a je každoroční. Květy javoru jsou nevýrazné, zelené, plody dvounažky s křídly. Křídla spolu svírají ostrý úhel. Strom se rozšiřuje pomocí větru (anemochorie).
Ekologie
Javor klen je polostinnou dřevinou náročnější na půdní i vzdušnou vlhkost. Roste nejčastěji na na humozních vlhčích půdách s vyšším podílem skeletu (kamenů) a na suťových půdách obohacených dusíkem. Je typickou dřevinou vyšších poloh s oceánickým typem klimatu. V ČR tak roste v nadmořské výšce 400 až 1300 m. Klen je typickým druhem biotopů suťový les a horská klenová bučina. Místy se jako příměs může vyskytovat i v jiných typech bučin. Vzhledem k šíření větrem mohou jeho semena překonávat i relativně velké vzdálenosti, navíc mají poměrně dobrou klíčivost (pod jediným klenem na neudržované louce tak může být až 10 000 semenáčků). Klen porůstá (kolonizuje) také opuštěné stavby, zídky a kamenné snosy na hranicích pozemků. To je dáno skutečností, že tyto sekundární biotopy na antropogenních stanovištích jsou svým charakterem blízké suťovým lesům (v podstatě suť často obohacená dusíkem).
Význam
Javor klen není častou dřevinou vysazovanou v parcích (oproti mléči), místy (zejména v podhoských oblastech) se používá na stromořadí. V lesích je nejvíce rozšířeným javorem ale i tak jeho procentické zastoupení zůstává nízké. Lesníci jej používají jako meliorační a zpevňující dřevinu v místech s mělčí či suťovou půdou, kde by se již buku či smrku tolik nedařilo. Lesní půdu dobře stíní a svým opadem zlepšuje. Dřevo je světlé bez barevně odlišeného jádra. Je středně těžké, tvrdé, těžko štípatelné s krákými vlákny. V suchu je trvanlivé ale ve vlhku rychle podléhá hnilobě. Javory kleny byly od středověku využívány k výrobě potaše při tzv. popelářství. Pálením zejména javoru a břízy, ale také buku se získával draselný popel. Z něj se vyluhováním vodou a následným odpařením získávala potaš - surovina nezbytná pro výrobu skla, mýdla ...[2]. V mnoha, jinak přirozených lesích, tak bylo zastoupení klenu a břízy touto činností sníženo.
Památné stromy a aleje
Stromy
- Bílkovský javor
- Javor klen u Nového Sedla I.
- Javor klen u Nového Sedla II.
- Javor pod zámkem
- Javor u Vdovského domu
- Javor v plynárnách
- Javory v Boháňce
- Klen u Mýtského mlýna
- Kleny na Novém Sedle
- Kochánovské javory
- Skupina javorů Ždánov-Žlíbek
- Tisovský javor
Aleje
Kutivary
- 'Brillantissimum' na jaře růžové rašení, žlutavěrůžovobíle skvrnité maldé listy, připomínající více květy než listy, v létě listy zezelenají. Malá koruna,nízké kompaktní otužilé stromy(3-5m).[3] Listy mohou být náchylné k popálení prudkým sluncem, může namrznout.[4]
- 'Atropurpureum', 'Purpurescens' - listy tmavě červené
- 'Leopoldii' - listy bělavě pestrolisté výška 20m.[5]
- 'Rotterdam' - výška 10- 20m, koruna široce sloupovitá, listy tmavě zelené
- 'Worlei' - listy pri rašení oranžové, později žlutavé, v létě zelené. Může namrzat.Výška 10-20m.[6]
- ‘Nizetii’ - listy bělavě pestré, zprvu růžovopestré. Strom 6 - 20m vysoký.[7]
Reference
- ↑ MERGL, J. a kol.,1.vydání. Lesnická botanika. Praha: SZN, 1984. - s. 182
- ↑ http://lesuzdar.lesycr.cz/cs/download/starsi-cisla-v-pdf/2009/lesu-zdar-pdf-unor-2009.pdf
- ↑ (anglicky)popis na www.about-garden.com
- ↑ (anglicky)popis, fotografie na greenfingers.com
- ↑ (anglicky)fotografie na ornamental-trees.co.uk
- ↑ (anglicky)popis, fotografie na ornamental-trees.co.uk
- ↑ (anglicky)popis , fotografie
Literatura
Květena České republiky, díl 5 / B. Slavík (Ed.). - Praha : Academia, 1997. - S. 154.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |