V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Kežmarok

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 12. 1. 2014, 16:08


Kežmarok (německy: Käsmark / Kesmark, maďarsky: Késmárk, 2. pádčeštině Kežmarku) je město na Slovensku, v Prešovském kraji. Město je centrem oblasti Spiš. Žije zde asi 17 000 obyvatel.

Obsah

Historie

Území města bylo osídlené už v době kamenné. Bohaté nálezy pochází z doby bronzové a železné; ve 12. a 13. století zde existovalo slovanské sídlo. Kežmarok vznikl v 13. století spojením tří osad - slovenské rybářské osady, osady královských strážců hranice a německé osady. První písemná zmínka o Kežmarku pochází z roku 1251 v darovací listině krále Bély IV.

Kežmarok získal výsady města roku 1269, roku 1380 se stal svobodným královským městem. Právo používat znak obdržel roku 1463; znak se od té doby dodnes změnil jen velmi málo.

Roku 1950 bylo historické jádro Kežmarku prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Evangelický dřevěný artikulární kostel a Evangelické lyceum byly roku 1985 zařazeny na seznam národních kulturních památek. Kostel byl navíc v roce 2008 přidán do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Památky v Kežmarku

V Kežmarku je možné navštívit tyto pamětihodnosti:

Popis znaku

Nosičem samotného znaku je pestrobarevný anděl, ve štítě znaku - v jeho horní části - jsou na modrém podkladě dva zkřížené stříbrné meče s červenou rukojetí, se zlatým chráničem a hlavicí. Nad nimi je zlatá pěticípá koruna, pod nimi červená růže. Dolní část znaku vyplňují čtyři pruhy v barvě stříbro-červené.

Interpretace znaku se vysvětluje rozličně, přičemž se dnes neví, která z hypotéz je ta správná. V jediném, v čem se obě shodují, je význam symbolu královské koruny jako symbolu svobodného královského města.

Interpretace horní části znaku:

  1. Zkřížené meče představují právo meče, udělené městu králem Albertem roku 1438, růže pod nimi je obyčejnou heraldickou figurou
  2. Zkřížené meče představují symbol osady sv. Michala - bojovníka, červená růže je symbolem osady sv. Alžběty.

Interpretace dolní části znaku:

  1. Pruhy jsou nejpravděpodobněji převzaté ze státního uherského znaku.
  2. Pruhy symbolizují čtyři osady, z nichž město Kežmarok vzniklo. Kežmarok totiž vznikl sloučením více osad původního slovanského obyvatelstva s osadou německých kolonistů.

Partnerská města

Artikulární kostel v Kežmarku na fotografii z počátku 20. století

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kežmarok