Šablona:Článek dne HL/2025/03

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne HL/2024/32 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne HL/2025/03: 2025)
m (+ NVIDIA A100 PCIe 80 GB VRAM HBM2e)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:DeepSeek logo.png|right|170px|alt="Logo of DeepSeek"|Logo of DeepSeek, a Chinese artificial intelligence company.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[DeepSeek]]</big>''' je [[Čínská lidová republika|čínská]] společnost zabývající se [[Umělá inteligence|umělou inteligencí]], která vyvíjí [[Open source software|open-source]] [[Large Language Model|velké jazykové modely]] (LLM). Společnost&nbsp;je&nbsp;financována&nbsp;výhradně čínským [[hedge fond]]em High-Flyer.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Společnost High-Flyer založili v roce 2015 tři inženýři z&nbsp;Čeťiangské univerzity, kteří začali během finanční krize v&nbsp;letech 2007–2009 ještě jako studenti obchodovat s&nbsp;cennými papíry. Firma využívala [[strojové učení]] k obchodování s akciemi. V roce 2019 založili firmu High-Flyer AI, která se věnovala výzkumu AI algoritmů a jejich základních aplikací. Do roku [[2021]] všechny strategie High-Flyer využívaly AI, a proto byla firma srovnávána s&nbsp;americkým hedge fondem Renaissance Technologies.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V dubnu 2023 High-Flyer oznámil, že vytvoří novou nezávislou divizi pro výzkum [[umělá obecná inteligence|umělé obecné inteligence]], která nebude využívána k obchodování s akciemi a bude oddělena od finančního byznysu High-Flyer. V&nbsp;květnu 2023 byla tato společnost spuštěna pod názvem DeepSeek. Práce firmy DeepSeek je financován společností High-Flyer. Rizikové kapitálové společnosti se totiž do&nbsp;financování nehrnuly, protože bylo nepravděpodobné, že&nbsp;by&nbsp;společnost byla schopna v krátkém časovém období dosáhnout [[Exit (investování)|exitu]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Po vydání DeepSeek-V2 v květnu [[2024]], které nabízelo vysoký výkon za nízkou cenu, se DeepSeek stal katalyzátorem [[Cenová válka|cenové války]] na trhu s AI modely v Číně. Byl&nbsp;rychle označen jako „Pinduoduo v AI“ a další velké technologické společnosti jako ByteDance, Tencent, Baidu a&nbsp;Alibaba&nbsp;Group začaly snižovat ceny svých AI modelů, aby DeepSeeku dokázaly konkurovat. Navzdory nízké ceně byl DeepSeek ve&nbsp;srovnání se&nbsp;svými konkurenty ziskový, a&nbsp;oni&nbsp;prodělávali.
 +
 
 +
Zatím se DeepSeek zaměřuje výhradně na výzkum a nemá podrobné plány pro komercializaci. Při náboru nových zaměstnanců preferuje DeepSeek technické schopnosti před pracovními zkušenostmi, takže většina nových zaměstnanců jsou buď čerství absolventi univerzit, nebo vývojáři bez kariéry v&nbsp;oboru&nbsp;AI.
 +
 
 +
Než americká vláda uvalila na Čínu omezení týkající se čipů s umělou inteligencí, zakladatel Liang si vytvořil zásobu více než&nbsp;10&nbsp;000 grafických procesorů <ext>https://www.techpowerup.com/gpu-specs/a100-pcie-80-gb.c3821 ::Nvidia&nbsp;A100</ext>. Některé odhady ale uvádějí až&nbsp;50&nbsp;000&nbsp;kusů.
 +
 
 +
Dne 2. listopadu 2023 DeepSeek představil svůj první model, DeepSeek Coder. Model je zdarma pro výzkumníky i&nbsp;komerční uživatele a je plně open source. Kód modelu je licencován pod&nbsp;[[Licence MIT|licencí&nbsp;MIT]] s dodatkem licenční smlouvy týkajícím se „otevřeného a zodpovědného použití“ modelu.
 +
 
 +
Dne [[29. listopad|29.&nbsp;listopadu]] [[2023]] DeepSeek spustil DeepSeek [[Velký jazykový model|LLM]], který dosáhl 67 miliard parametrů. Měl konkurovat jiným dostupným LLM s výkonem blízkým [[GPT-4]], nicméně měl potíže v oblasti výpočetní efektivity a škálovatelnosti. Byla také vydána [[Chatbot|chatbotová]] verze tohoto modelu s názvem DeepSeek Chat.
 +
 
 +
V květnu [[2024]] byl spuštěn DeepSeek-V2. Financial Times uvedl, že byl levnější než jeho konkurenti, s cenou 2 [[Čínský jüan|jüany]] za milion výstupních tokenů. Žebříček LLM University of Waterloo ''Tiger Lab'' zařadil DeepSeek-V2 na sedmé místo.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 30. 1. 2025, 15:43

"Logo of DeepSeek"

DeepSeek je čínská společnost zabývající se umělou inteligencí, která vyvíjí open-source velké jazykové modely (LLM). Společnost je financována výhradně čínským hedge fondem High-Flyer.

Společnost High-Flyer založili v roce 2015 tři inženýři z Čeťiangské univerzity, kteří začali během finanční krize v letech 2007–2009 ještě jako studenti obchodovat s cennými papíry. Firma využívala strojové učení k obchodování s akciemi. V roce 2019 založili firmu High-Flyer AI, která se věnovala výzkumu AI algoritmů a jejich základních aplikací. Do roku 2021 všechny strategie High-Flyer využívaly AI, a proto byla firma srovnávána s americkým hedge fondem Renaissance Technologies.

V dubnu 2023 High-Flyer oznámil, že vytvoří novou nezávislou divizi pro výzkum umělé obecné inteligence, která nebude využívána k obchodování s akciemi a bude oddělena od finančního byznysu High-Flyer. V květnu 2023 byla tato společnost spuštěna pod názvem DeepSeek. Práce firmy DeepSeek je financován společností High-Flyer. Rizikové kapitálové společnosti se totiž do financování nehrnuly, protože bylo nepravděpodobné, že by společnost byla schopna v krátkém časovém období dosáhnout exitu.

Po vydání DeepSeek-V2 v květnu 2024, které nabízelo vysoký výkon za nízkou cenu, se DeepSeek stal katalyzátorem cenové války na trhu s AI modely v Číně. Byl rychle označen jako „Pinduoduo v AI“ a další velké technologické společnosti jako ByteDance, Tencent, Baidu a Alibaba Group začaly snižovat ceny svých AI modelů, aby DeepSeeku dokázaly konkurovat. Navzdory nízké ceně byl DeepSeek ve srovnání se svými konkurenty ziskový, a oni prodělávali.

Zatím se DeepSeek zaměřuje výhradně na výzkum a nemá podrobné plány pro komercializaci. Při náboru nových zaměstnanců preferuje DeepSeek technické schopnosti před pracovními zkušenostmi, takže většina nových zaměstnanců jsou buď čerství absolventi univerzit, nebo vývojáři bez kariéry v oboru AI.

Než americká vláda uvalila na Čínu omezení týkající se čipů s umělou inteligencí, zakladatel Liang si vytvořil zásobu více než 10 000 grafických procesorů Nvidia A100. Některé odhady ale uvádějí až 50 000 kusů.

Dne 2. listopadu 2023 DeepSeek představil svůj první model, DeepSeek Coder. Model je zdarma pro výzkumníky i komerční uživatele a je plně open source. Kód modelu je licencován pod licencí MIT s dodatkem licenční smlouvy týkajícím se „otevřeného a zodpovědného použití“ modelu.

Dne 29. listopadu 2023 DeepSeek spustil DeepSeek LLM, který dosáhl 67 miliard parametrů. Měl konkurovat jiným dostupným LLM s výkonem blízkým GPT-4, nicméně měl potíže v oblasti výpočetní efektivity a škálovatelnosti. Byla také vydána chatbotová verze tohoto modelu s názvem DeepSeek Chat.

V květnu 2024 byl spuštěn DeepSeek-V2. Financial Times uvedl, že byl levnější než jeho konkurenti, s cenou 2 jüany za milion výstupních tokenů. Žebříček LLM University of Waterloo Tiger Lab zařadil DeepSeek-V2 na sedmé místo.