Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2018/05

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:2017 Audi FIS Ski Weltcup Garmisch-Partenkirchen Damen - Ester Ledecka - by 2eight - 8SC0528 cr.jpg|right|160px|Ester Ledecká (2017)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Ester Ledecká]]''' (* [[23. březen|23. března]] [[1995]]) je česká [[snowboarding|snowboardistka]], věnující se alpským disciplínám, a [[alpské lyžování|alpská lyžařka]]. Na Zimních olympijských hrách 2018 zvítězila v superobřím slalomu žen, jakožto první česká alpská lyžařka, která vyhrála olympijský závod. V&nbsp;[[Zimní olympijské hry 2018|Pchjongčchangu]] se také stala prvním lyžařem v&nbsp;historii, který na olympiádě startuje v&nbsp;lyžařské i&nbsp;[[Snowboarding|snowboardové]] disciplíně. Ve snowboardingu je dvojnásobnou [[Mistrovství světa ve snowboardingu|mistryní světa]] z paralelního a obřího paralelního slalomu a také vicemistryní světa.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Jejím otcem je zpěvák a skladatel [[Janek Ledecký]] a dědem hokejista [[Jan Klapáč]]. Starší bratr [[Jonáš Ledecký]] působí jako výtvarník. Studuje na pražském [[Gymnázium|gymnáziu]] v&nbsp;Kodaňské ulici.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V letech 2016 a 2017 vyhrála anketu [[Král bílé stopy]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Je dvojnásobnou [[mistrovství světa juniorů ve snowboardingu|juniorskou mistryní světa ve snowboardingu]], neboť na šampionátu v roce 2013 vyhrála závody v&nbsp;paralelním slalomu i paralelním obřím slalomu. V&nbsp;paralelním slalomu patřila v roce 2013 mezi 10 nejlepších žen světa. Ve [[Slovinsko|slovinské]] Rogle vyhrála dne 18. ledna 2014 poprvé závod Světového poháru.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Na [[Snowboarding na Zimních olympijských hrách 2014|Zimních olympijských hrách 2014]] v&nbsp;[[Soči]] se Ledecká přestavila ve dvou disciplínách. V&nbsp;[[Snowboarding na Zimních olympijských hrách 2014 – paralelní obří slalom žen|paralelním obřím slalomu]] se umístila na 7.&nbsp;příčce, v&nbsp;[[Snowboarding na Zimních olympijských hrách 2014 – paralelní slalom žen|paralelním slalomu]] pak na 6.&nbsp;pozici.
 +
 
 +
Na [[mistrovství světa v akrobatickém lyžovaní a snowboardingu 2015|MS v akrobatickém lyžovaní a snowboardingu 2015]] v paralelním slalomu žen po dobře zajeté jízdě v kvalifikaci, kde po dvou jízdách obsadila konečné 2. místo, úspěšně pokračovala i v dalších kolech. V osmifinále porazila Japonku [[Tomoku Takeučiová|Tomoku Takeučiovou]], ve čtvrtfinále zvítězila nad [[Jekatěrinou Tuděgeševová|Jekatěrinou Tuděgeševovou]] z Ruska, v semifinále porazila rakouskou závodnici [[Marion Kreinerová|Marion Kreinerovou]] a ve finále po chybě rakouské závodnice [[Julie Dujmovitsová|Julie Dujmovitsové]] dojela s velkým náskokem do cíle a získala zlatou medaili. Na [[mistrovství světa v akrobatickém lyžovaní a snowboardingu 2017|MS 2017]] získala zlato v paralelním obřím slalomu a stříbro v&nbsp;paralelním slalomu.
 +
 
 +
V celkovém hodnocení [[Světový pohár ve snowboardingu|Světového poháru ve snowboardingu]] v paralelních disciplínách zvítězila v roce 2016 a&nbsp;2017, získala tedy dva velké křišťálové glóby. Malý křišťálový glóbus vybojovala v&nbsp;roce 2016, když zvítězila v&nbsp;hodnocení závodů paralelního obřího slalomu.
 +
 
 +
Věnuje se i [[alpské lyžování|sjezdovému lyžování]], od roku 2016 závodí ve Světovém poháru. Absolvovala také [[Mistrovství světa v alpském lyžování 2017|Mistrovství světa 2017]], kde bylo dosud jejím nejlepším výsledkem 20.&nbsp;místo v&nbsp;kombinaci. Její olympijský triumf na XXIII. [[Zimní olympijské hry 2018|ZOH 2018 v Jižní Koreji]] v&nbsp;[[Super-G]] a 23.&nbsp;místo v&nbsp;obřím slalomu posunul její lyžařskou budoucnost do velmi zajímavých perspektiv. Zlatou medailí ze Super-G se Ledecká postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na olympijských hrách dosud získaly bronzové medaile [[Olga Charvátová|Olga Charvátová Křížová]] ve sjezdu v [[Zimní olympijské hry 1984|Sarajevu 1984]] a [[Šárka Strachová]] ve slalomu ve [[Zimní olympijské hry 2010|Vancouveru&nbsp;2010]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 5. 1. 2020, 19:40

Ester Ledecká (2017)

Ester Ledecká (* 23. března 1995) je česká snowboardistka, věnující se alpským disciplínám, a alpská lyžařka. Na Zimních olympijských hrách 2018 zvítězila v superobřím slalomu žen, jakožto první česká alpská lyžařka, která vyhrála olympijský závod. V Pchjongčchangu se také stala prvním lyžařem v historii, který na olympiádě startuje v lyžařské i snowboardové disciplíně. Ve snowboardingu je dvojnásobnou mistryní světa z paralelního a obřího paralelního slalomu a také vicemistryní světa.

Jejím otcem je zpěvák a skladatel Janek Ledecký a dědem hokejista Jan Klapáč. Starší bratr Jonáš Ledecký působí jako výtvarník. Studuje na pražském gymnáziu v Kodaňské ulici.

V letech 2016 a 2017 vyhrála anketu Král bílé stopy.

Je dvojnásobnou juniorskou mistryní světa ve snowboardingu, neboť na šampionátu v roce 2013 vyhrála závody v paralelním slalomu i paralelním obřím slalomu. V paralelním slalomu patřila v roce 2013 mezi 10 nejlepších žen světa. Ve slovinské Rogle vyhrála dne 18. ledna 2014 poprvé závod Světového poháru.

Na Zimních olympijských hrách 2014Soči se Ledecká přestavila ve dvou disciplínách. V paralelním obřím slalomu se umístila na 7. příčce, v paralelním slalomu pak na 6. pozici.

Na MS v akrobatickém lyžovaní a snowboardingu 2015 v paralelním slalomu žen po dobře zajeté jízdě v kvalifikaci, kde po dvou jízdách obsadila konečné 2. místo, úspěšně pokračovala i v dalších kolech. V osmifinále porazila Japonku Tomoku Takeučiovou, ve čtvrtfinále zvítězila nad Jekatěrinou Tuděgeševovou z Ruska, v semifinále porazila rakouskou závodnici Marion Kreinerovou a ve finále po chybě rakouské závodnice Julie Dujmovitsové dojela s velkým náskokem do cíle a získala zlatou medaili. Na MS 2017 získala zlato v paralelním obřím slalomu a stříbro v paralelním slalomu.

V celkovém hodnocení Světového poháru ve snowboardingu v paralelních disciplínách zvítězila v roce 2016 a 2017, získala tedy dva velké křišťálové glóby. Malý křišťálový glóbus vybojovala v roce 2016, když zvítězila v hodnocení závodů paralelního obřího slalomu.

Věnuje se i sjezdovému lyžování, od roku 2016 závodí ve Světovém poháru. Absolvovala také Mistrovství světa 2017, kde bylo dosud jejím nejlepším výsledkem 20. místo v kombinaci. Její olympijský triumf na XXIII. ZOH 2018 v Jižní KorejiSuper-G a 23. místo v obřím slalomu posunul její lyžařskou budoucnost do velmi zajímavých perspektiv. Zlatou medailí ze Super-G se Ledecká postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na olympijských hrách dosud získaly bronzové medaile Olga Charvátová Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010.