V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Šablona:Článek dne/2017/18

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový servisní článek)
m (Nahrazení textu „Kategorie:Článek DNE“ textem „Kategorie:Archiv Článků DNE“)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Colin Farrell by Gage Skidmore.jpg|right|160px|Colin Farrell mluví na 2016 San Diego Comic-Conu]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Colin Farrell|Colin James Farrell]]''' (* [[31. květen|31. května]] [[1976]]) je irský herec. Účinkoval například ve filmu ''[[Alexander Veliký (film)|Alexander Veliký]]'' z roku [[2004]].  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Za roli ve filmu ''[[V Bruggách]]'' byl oceněn [[Zlatý glóbus|Zlatým glóbem]]
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Narodil se v irském [[Dublin]]u do rodiny Rity a Eamona Farrellových. Má dvě sestry Claudine (jeho osobní asistentka) a Catherine a bratra Eamon Jr. Od mládí byl veden ke sportu zejména díky svému otci, který hrál profesionálně [[fotbal]]. Tímto směrem se nakonec Farrell nevydal kvůli své sestře, která začala studovat herectví a Colina tak silně ovlivnila.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
První zkušenosti před kamerou získal až po studiu, kdy se objevil v seriálech ''Falling for a Dancer'' a ''Ballykissangel''. Jako odrazový můstek mu poté posloužilo londýnské divadlo [[Donmar Warehouse]], kde se Farrell objevoval a následně si jej zde všiml známý [[hollywood|hollywoodský]] herec [[Kevin Spacey]], který mu nabídl roli ve snímku ''[[Rafinovaný zloděj]]'' (''[[Ordinary Decent Criminal]]''). Film nesplnil Farrellova očekávání, ale dal mu zkušenosti pro další směřování.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Jeho šance přišla koncem devadesátých let, kdy si jej vybral pro svůj film známý režisér [[Joel Schumacher]] a Farrella obsadil do hlavní role filmu ''[[Tábor tygrů]]'' (''[[Tigerland]]''). Film měl premiéru roku [[2000]] a i přes rozporuplné reakce Farrell natolik zaujal, že si vysloužil cenu od bostonských kritiků. To mu otevřelo cestu k dalším nabídkám, kdy se postupně objevil ve filmech ''[[Psanci Ameriky]]'', ''[[Hartova válka]]'', ''[[Minority report]]'' a ''[[Telefonní budka]]'' (''[[Phone boot]]''). Právě rok [[2002]], kdy se Farrell objevil ve filmech ''[[Hartova válka]]'', ''[[Minority report]]'' a ''[[Telefonní budka]]'', byly pro kariéru dosud skrytého talentu zlomové. V ''[[Hartova válka|Hartově válce]]'' po boku [[Bruce Willis|Bruce Willise]] exceloval a i přes komerční nezdar filmu byl Farrell oceňován za svůj výkon. Na to navázaly role v komerčním hitu ''[[Minority report]]'' s [[Tom Cruise|Tomem Cruisem]] pod taktovou [[Steven Spielbergh|Stevena Spielbergha]] a poté herecký koncert v [[Joel Schumacher|Schumacherově]] ''[[Telefonní budka|Telefonní budce]]''. Právě rok 2001 tak byl pro Farrella rokem, kdy se dostal na výsluní [[hollywood|hollywoodu]] a stal se světově známou osobností.
 +
 
 +
V dalších letech Farrel pokračoval v rozvoji své kariéry a objevoval se po boku hvězd stříbrného plátna. V roce [[2003]] to byl například [[Al Pacino]] ve filmu ''[[Test]]'', [[Ben Affleck]] ve filmu ''[[Daredevil]]'' nebo [[Samuel L. Jackson]] ve filmu ''[[S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení]]''.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 7. 1. 2019, 12:44

Colin Farrell mluví na 2016 San Diego Comic-Conu

Colin James Farrell (* 31. května 1976) je irský herec. Účinkoval například ve filmu Alexander Veliký z roku 2004.

Za roli ve filmu V Bruggách byl oceněn Zlatým glóbem

Narodil se v irském Dublinu do rodiny Rity a Eamona Farrellových. Má dvě sestry Claudine (jeho osobní asistentka) a Catherine a bratra Eamon Jr. Od mládí byl veden ke sportu zejména díky svému otci, který hrál profesionálně fotbal. Tímto směrem se nakonec Farrell nevydal kvůli své sestře, která začala studovat herectví a Colina tak silně ovlivnila.

První zkušenosti před kamerou získal až po studiu, kdy se objevil v seriálech Falling for a Dancer a Ballykissangel. Jako odrazový můstek mu poté posloužilo londýnské divadlo Donmar Warehouse, kde se Farrell objevoval a následně si jej zde všiml známý hollywoodský herec Kevin Spacey, který mu nabídl roli ve snímku Rafinovaný zloděj (Ordinary Decent Criminal). Film nesplnil Farrellova očekávání, ale dal mu zkušenosti pro další směřování.

Jeho šance přišla koncem devadesátých let, kdy si jej vybral pro svůj film známý režisér Joel Schumacher a Farrella obsadil do hlavní role filmu Tábor tygrů (Tigerland). Film měl premiéru roku 2000 a i přes rozporuplné reakce Farrell natolik zaujal, že si vysloužil cenu od bostonských kritiků. To mu otevřelo cestu k dalším nabídkám, kdy se postupně objevil ve filmech Psanci Ameriky, Hartova válka, Minority report a Telefonní budka (Phone boot). Právě rok 2002, kdy se Farrell objevil ve filmech Hartova válka, Minority report a Telefonní budka, byly pro kariéru dosud skrytého talentu zlomové. V Hartově válce po boku Bruce Willise exceloval a i přes komerční nezdar filmu byl Farrell oceňován za svůj výkon. Na to navázaly role v komerčním hitu Minority report s Tomem Cruisem pod taktovou Stevena Spielbergha a poté herecký koncert v Schumacherově Telefonní budce. Právě rok 2001 tak byl pro Farrella rokem, kdy se dostal na výsluní hollywoodu a stal se světově známou osobností.

V dalších letech Farrel pokračoval v rozvoji své kariéry a objevoval se po boku hvězd stříbrného plátna. V roce 2003 to byl například Al Pacino ve filmu Test, Ben Affleck ve filmu Daredevil nebo Samuel L. Jackson ve filmu S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení.