Šablona:Článek dne/2013/28

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový článek DNE !)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:Hong Kong from the peak on summers night.jpg|right|160px|Výškové budovy v&nbsp;Hongkongu (HDR)]]
+
[[Soubor:Budvar-mug.JPG|right|160px|Půllitr českého piva (2005)]]
-
'''[[Hongkong]]''' je [[Čínská lidová republika|čínské]] město a region ležící na pobřeží Jihočínského&nbsp;moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Oficiální název regionu je '''Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky''' a patří mezi zvláštní správní oblasti [[Čínská lidová republika|Čínské lidové republiky]]. Podle [[ústava|ústavy]] se Hongkong těší vysokému stupni [[autonomie]], pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v&nbsp;[[Peking]]u.
+
'''[[Pivo]]''' je kvašený slabě alkoholický nápoj vyráběný v [[pivovar]]u z [[Obilniny|obilného]] sladu, [[Voda|vody]] a chmele pomocí pivovarských&nbsp;kvasinek (''Saccharomyces cerevisiae ssp.''), který se těší značné oblibě v [[Česká republika|Česku]] i v zahraničí. Na území Česka se jedná o nejkonzumovanější alkoholický nápoj. Pivo je považováno za jeden z českých symbolů a od roku 2008 je název '''české&nbsp;pivo''' chráněno jako zeměpisné označení.
-
Poloostrov [[Kowloon]] byl podstoupen Británii v&nbsp;roce 1860 podle Pekingské smlouvy po druhé opiové válce. Přiléhající území, kterým se říká „New Territories“ (včetně New Kowloon a ostrova Lantau), byly pronajaty Británii na dobu 99 let, a to počínaje [[1. červenec|1.&nbsp;červencem]] 1898 a konče [[30. červen|30.&nbsp;červnem]] [[1997]].
+
Pivo je vařeno již od nepaměti a je nemožné určit místo, kde bylo uvařeno první pivo. Jako země původu se uvádí Mezopotámie a to přibližně již v 7.&nbsp;tisíciletí&nbsp;př.n.l. Pivo je staroslověnské slovo, které označovalo „nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“.
-
V&nbsp;osmdesátých letech bylo jasné, že smlouva o pronájmu „New Territories“ brzy vyprší. Bylo nutné, aby Británie vyjednala vrácení Hongkongu Číně. Podle smlouvy, která je známá jako „Čínsko-britské společné prohlášení“, která byla podepsána [[Čínská lidová republika|ČLR]] a Velkou Británií [[19. prosinec|19.&nbsp;prosince]] [[1984]], se celé území Hongkongu pod britskou koloniální vládou [[1. červenec|1. července]] [[1997]] stalo „Hongkongem, zvláštní administrativní zónou ČLR“. V&nbsp;tomto společném prohlášení se ČLR zavázala, že podle zásady „jedna země, dva systémy“, kterou navrhl pokrokový čínský politik [[Teng Siao-pching]], [[socialismus|socialistický]] ekonomický systém Číny nebude v&nbsp;Hongkongu praktikován a že současný [[Kapitalismus|kapitalistický]] systém a životní styl zůstane nezměněn po 50&nbsp;let, tedy až do roku [[2047]].
+
V současnosti je pivo konzumováno prakticky na celém světě. K roku [[2008]] drží obyvatelé Česka přední pozici v průměrné spotřebě piva na osobu, která dosahuje v průměru 160 litrů na hlavu za rok.  
-
Hongkong jednu z&nbsp;[[Liberalismus|nejliberálnějších]] [[Ekonomika|ekonomik]] světa. Je to jedno z&nbsp;nejdůležitějších světových středisek [[Banka|bankovnictví]] a obchodu.  
+
Pivo je tradičním a populárním [[nápoj]]em, který na území Česka dlouhou tradici. Je sice nápojem alkoholickým,  ale kromě alkoholu pivo také obsahuje přibližně 2&nbsp;000 dalších látek. Obsahuje významné množství velmi kvalitní [[Voda|vody]], takže se jedná o výrazně zavodňující nápoj, dále obsahuje také [[sacharidy]] v podobě tzv. „rychlých kalorií“, [[bílkovina|bílkoviny]], hořké látky chmele, polyfenolické sloučeniny, [[oxid uhličitý]], [[vitamín]]y a [[minerál|minerální látky]].
-
K nejvýraznějším památkám patří trhy, zejména [[nefrit]]ový, kde se smlouvá i o ceně polévky v&nbsp;restauraci. Dalšími turistickými atrakcemi jsou například [[chrám]] [[Wong Tai Sin|Wong&nbsp;Tai&nbsp;Sin]] nebo Ptačí&nbsp;trh. Na jižním výbežku Kowloonu si rybářská osada Lei Yeu Mun zachovala nádech své původní podoby. Hongkongský park je [[Oáza|oázou]] klidu uprostřed města. Jeho součástí jsou nejen zelené zahrady, ale také jezírka s&nbsp;vodními ptáky, fontány a přírodní&nbsp;restaurace.
+
Kombinace těchto složek dává fyziologicky vyrovnaný roztok, který je v rovnováze s&nbsp;osmotickým tlakem krve. Významné je zastoupení minerálů v pivu, kde nacházíme kromě [[draslík]]u a [[sodík]]u, které jsou zde v příznivém poměru, také [[chloridy]], [[vápník]], [[fosfor]], [[hořčík]] a [[křemík]]. Z vitamínů obsažených v pivu jsou nejvýznamnější vitaminy skupiny B – [[thiamin]] (3&nbsp;% denní spotřeby v jednom litru piva), [[riboflavin]] (20&nbsp;%), [[pyridoxin]] (31&nbsp;%), [[niacin]] (45&nbsp;%) a [[kyselina listová]] (52&nbsp;%). Vitaminy skupiny B jsou důležité pro řadu [[metabolismus|metabolických procesů]] (metabolismus sacharidů, lipidů aminokyselin), funkci nervového systému a&nbsp;další. Jeden litr piva obsahuje přibližně 400–500 kilokalorií představující přibližně 10&nbsp;% denní&nbsp;spotřeby.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:39

Půllitr českého piva (2005)

Pivo je kvašený slabě alkoholický nápoj vyráběný v pivovaru z obilného sladu, vody a chmele pomocí pivovarských kvasinek (Saccharomyces cerevisiae ssp.), který se těší značné oblibě v Česku i v zahraničí. Na území Česka se jedná o nejkonzumovanější alkoholický nápoj. Pivo je považováno za jeden z českých symbolů a od roku 2008 je název české pivo chráněno jako zeměpisné označení.

Pivo je vařeno již od nepaměti a je nemožné určit místo, kde bylo uvařeno první pivo. Jako země původu se uvádí Mezopotámie a to přibližně již v 7. tisíciletí př.n.l. Pivo je staroslověnské slovo, které označovalo „nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“.

V současnosti je pivo konzumováno prakticky na celém světě. K roku 2008 drží obyvatelé Česka přední pozici v průměrné spotřebě piva na osobu, která dosahuje v průměru 160 litrů na hlavu za rok.

Pivo je tradičním a populárním nápojem, který má na území Česka dlouhou tradici. Je sice nápojem alkoholickým, ale kromě alkoholu pivo také obsahuje přibližně 2 000 dalších látek. Obsahuje významné množství velmi kvalitní vody, takže se jedná o výrazně zavodňující nápoj, dále obsahuje také sacharidy v podobě tzv. „rychlých kalorií“, bílkoviny, hořké látky chmele, polyfenolické sloučeniny, oxid uhličitý, vitamíny a minerální látky.

Kombinace těchto složek dává fyziologicky vyrovnaný roztok, který je v rovnováze s osmotickým tlakem krve. Významné je zastoupení minerálů v pivu, kde nacházíme kromě draslíku a sodíku, které jsou zde v příznivém poměru, také chloridy, vápník, fosfor, hořčík a křemík. Z vitamínů obsažených v pivu jsou nejvýznamnější vitaminy skupiny B – thiamin (3 % denní spotřeby v jednom litru piva), riboflavin (20 %), pyridoxin (31 %), niacin (45 %) a kyselina listová (52 %). Vitaminy skupiny B jsou důležité pro řadu metabolických procesů (metabolismus sacharidů, lipidů aminokyselin), funkci nervového systému a další. Jeden litr piva obsahuje přibližně 400–500 kilokalorií představující přibližně 10 % denní spotřeby.