Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2014/22

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(úpravy)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
[[Soubor:Dances with Wolves poster.jpg|right|160px|Filmový plakát – Tanec s vlky (1990)]]
[[Soubor:Dances with Wolves poster.jpg|right|160px|Filmový plakát – Tanec s vlky (1990)]]
-
'''[[Tanec s vlky]]''' je americký western z roku [[1990]], oceněný 7 [[Oscar]]y, který režíroval hollywoodský herec a režisér '''[[Kevin Costner]]'''.
+
'''[[Tanec s vlky]]''' je americký western z roku [[1990]], oceněný '''7&nbsp;[[Oscar]]y''', který režíroval hollywoodský herec a režisér [[Kevin Costner|Kevin&nbsp;Costner]].
-
Golf patří do kategorie aut [[Nižší střední třída|nižší střední třídy]] a v&nbsp;Německu se podle něj tato třída také někdy nazývá „Golf-Klasse“. Navržen byl především jako rodinný automobil, ovšem díky [[Sportovní vůz|sportovním]] verzím, [[Kabriolet (automobil)|kabriolet]]ům, [[terénní vůz|terénním]] a [[Užitkový vůz|užitkovým]] provedením se stal oblíbeným i&nbsp;mezi mladými lidmi a mezi drobnými podnikateli. Díky své pověstné kvalitě je oblíben i&nbsp;u&nbsp;starších řidičů. V&nbsp;roce [[2007]] překročil počet vyrobených Golfů hranici 25&nbsp;milionů.
+
Děj filmu probíhá během americké občanské války <u>Severu proti Jihu</u> (1861–1865). Voják Severu ''John Dumbar'' je za mimořádnou statečnost během bitvy povýšen do důstojnické hodnosti. Krátce po válce je poručík armády Spojených států ''John Dumbar'' odvelen do vzdálené vojenské pevnosti v zemi Indiánů. Po svém příjezdu zjistí, že pevnůstka je zcela opuštěná, ale plně v souladu s původním rozkazem zde zůstává a vyčkává příjezdu vojenských posil. Jenže žádné armádní jednotky nepřijíždí a nepřijíždí, a tak tráví svůj volný čas různými kratochvílemi. Snaží se ochočit divokého vlka, píše si osobní deník a dostává se i do styku s místním indiánským kmenem. Po prvotní nedůvěře se s Indiány velice sblíží, a tento vztah později přeroste do stavu, z kterého již není návratu. John Dumbar pomalu přijímá život domorodců, zapomene na své rodné občanské jméno i příjmení a používá pouze a výhradně jen své nové indiánské jméno '''''Ten, který tančí s vlky'''''. Loví bizony, naučí se řeč svého indiánského kmene a ožení se s indiánskou běloškou, která je již od dětství jeho členkou. Jak velice mírumilovně pozvolný byl přerod bílého amerického vojáka v pravého Indiána, o to drastičtější a prudší je jeho následné osobní vystřízlivění, to když do pevnosti konečně dorazí ony dlouho očekávané vojenské posily. Film ve své podstatě totiž velice názorně předvádí a drsně přibližuje to, co současní etnografové a sociologové dost učeně nazývají souslovím <u>multikulturní střet</u>.
-
Golf se vždy vyráběl jako třídveřový nebo pětidveřový [[hatchback]]. V&nbsp;třídveřovém provedení původně vznikala většina vozů. První a třetí generace byly vyráběny i&nbsp;jako [[kabriolet (automobil)|kabriolet]] (čtvrtá generace vycházela z&nbsp;třetí, jen byla opticky sladěna se čtvrtou generací), ale i&nbsp;druhá generace mohla být individuálně získána v&nbsp;této karosářské variantě, jejíž produkci zajišťovaly malosériově tuningové firmy. Od třetí generace je součástí nabídky karosérie [[kombi]] s&nbsp;obchodním označením Variant. K&nbsp;modelu Golf tradičně patří i&nbsp;sportovní verze GT a GTI s&nbsp;benzínovým motorem a GTD s&nbsp;[[Vznětový motor|dieselovým motorem]], časem se objevily i&nbsp;další sportovněji laděné modely jako VR6 nebo R32 s&nbsp;[[pohon všech kol|pohonem všech kol]]. Od roku [[1972]] byly tyto vozy montovány taktéž v&nbsp;dnešní [[Bosna a Hercegovina|Bosně a Hercegovině]]. Model páté generace s&nbsp;karosérií kabriolet se prodává pod názvem [[Volkswagen Eos|Eos]], na rozdíl od dřívějších kabrioletů má místo plátěné pevnou skládací střechu. Od páté generace jsou odvozeny i&nbsp;[[MPV]] Golf Plus a [[Sport utility vehicle|SUV]] Volkswagen Cross Golf. Od šesté generace je opět odvozen kabriolet s&nbsp;plátěnou střechou. Automobilka Volkswagen plánuje vyrábět současnou šestou generaci do konce roku 2011, kdy má být nahrazena novou generací...
+
V devadesátých letech přichází s tímto [[film]]em nová vlna antiwesternů, které se staví proti klasickému pojetí tohoto žánru. První vlna přišla na konci šedesátých a pak hlavně v sedmdesátých letech a dala si za úkol posílit americkou novou vlnu filmařů a kritizovat starosvětský styl života bílých Američanů a jejich slepé vlastenectví. Snad vůbec první vlaštovkou v tomto smyslu byl vynikající film [[Velká země]] s [[Gregory Peck]]em s [[Jean Simmonsová|Jean Simmonsovou]] v hlavní roli z roku [[1961]]. V devadesátých letech měl nový typ westernu za úkol tento skomírající [[žánr]] oživit. Snímku [[Tanec s vlky]] se to povedlo v&nbsp;plné míře.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:14

Filmový plakát – Tanec s vlky (1990)

Tanec s vlky je americký western z roku 1990, oceněný Oscary, který režíroval hollywoodský herec a režisér Kevin Costner.

Děj filmu probíhá během americké občanské války Severu proti Jihu (1861–1865). Voják Severu John Dumbar je za mimořádnou statečnost během bitvy povýšen do důstojnické hodnosti. Krátce po válce je poručík armády Spojených států John Dumbar odvelen do vzdálené vojenské pevnosti v zemi Indiánů. Po svém příjezdu zjistí, že pevnůstka je zcela opuštěná, ale plně v souladu s původním rozkazem zde zůstává a vyčkává příjezdu vojenských posil. Jenže žádné armádní jednotky nepřijíždí a nepřijíždí, a tak tráví svůj volný čas různými kratochvílemi. Snaží se ochočit divokého vlka, píše si osobní deník a dostává se i do styku s místním indiánským kmenem. Po prvotní nedůvěře se s Indiány velice sblíží, a tento vztah později přeroste do stavu, z kterého již není návratu. John Dumbar pomalu přijímá život domorodců, zapomene na své rodné občanské jméno i příjmení a používá pouze a výhradně jen své nové indiánské jméno Ten, který tančí s vlky. Loví bizony, naučí se řeč svého indiánského kmene a ožení se s indiánskou běloškou, která je již od dětství jeho členkou. Jak velice mírumilovně pozvolný byl přerod bílého amerického vojáka v pravého Indiána, o to drastičtější a prudší je jeho následné osobní vystřízlivění, to když do pevnosti konečně dorazí ony dlouho očekávané vojenské posily. Film ve své podstatě totiž velice názorně předvádí a drsně přibližuje to, co současní etnografové a sociologové dost učeně nazývají souslovím multikulturní střet.

V devadesátých letech přichází s tímto filmem nová vlna antiwesternů, které se staví proti klasickému pojetí tohoto žánru. První vlna přišla na konci šedesátých a pak hlavně v sedmdesátých letech a dala si za úkol posílit americkou novou vlnu filmařů a kritizovat starosvětský styl života bílých Američanů a jejich slepé vlastenectví. Snad vůbec první vlaštovkou v tomto smyslu byl vynikající film Velká země s Gregory Peckem s Jean Simmonsovou v hlavní roli z roku 1961. V devadesátých letech měl nový typ westernu za úkol tento skomírající žánr oživit. Snímku Tanec s vlky se to povedlo v plné míře.