V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2016/06

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2016/06“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Morning Coffee Yellowstone Fog.jpg|right|160px|Ranní mlha v národní parku (HDR, 2010)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Yellowstonský národní park]]''' je [[národní park]] nacházející se území [[Státy USA|amerických států]] [[Wyoming]] (91 % parku), [[Montana]] (7,6 %) a [[Idaho]] (1,4 %). Byl vyhlášen [[1. březen|1. března]] 1872 na základě zákona schváleného [[Kongres Spojených států amerických|americkým Kongresem]] a podepsaného prezidentem Ulysses S.&nbsp;Grantem. Je prvním a nejstarším národním parkem na světě a je známý především pro svou [[divočina|divočinu]] a řadu geotermálních úkazů, zejména pak [[gejzír]] [[Old Faithful]], který patří mezi nejoblíbenější atrakce parku. Na území parku se nachází řada [[ekosystém]]ů a&nbsp;dominantním z&nbsp;nich je subalpinský les.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Domorodí Američané obývali yellowstonskou oblast přinejmenším již před 11&nbsp;tisíci lety. Lewisova a Clarkova expedice z&nbsp;let 1804 1806 se tomuto regionu vyhnula a kromě traperů, kteří se do oblasti dostali v&nbsp;polovině 19.&nbsp;století, se první organizovaná expedice konala koncem 60.&nbsp;let téhož století. Po vzniku národního parku byla jeho dohledem pověřena [[Armáda Spojených států amerických|americká armáda]]. V&nbsp;roce 1917 pak správa přešla na National Park Service, jenž vznikla o&nbsp;rok dříve. Stovky staveb, které byly na území parku postaveny, jsou chráněny pro jejich architektonický a historický význam a více než tisíc archeologických nalezišť prověřili badatelé.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8&nbsp;980&nbsp;km<sup>2</sup> a na jeho území se nachází [[jezero|jezera]], [[kaňon]]y, [[řeka|řeky]] a [[pohoří]]. Součástí parku je [[Yellowstonské jezero]], které patří mezi největší vysoko položená jezera [[Severní Amerika|Severní Ameriky]]. Jezero se nachází uprostřed největšího [[supervulkán]]u kontinentu, známého jako [[Yellowstonská kaldera]]. Tato [[kaldera]] je považována za aktivní vulkán, který za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V&nbsp;Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající [[vulkanismus]]. Většinu rozlohy parku pokrývají horniny pocházející z&nbsp;vulkanických [[Erupce|erupcí]]. Park je hlavní částí Velkého yellowstonského ekosystému, jenž je největším zbývajícím a takřka nedotčeným ekosystémem [[Mírný podnebný pás|mírného podnebného pásu]] zemské [[Severní polokoule|severní hemisféry]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V&nbsp;parku žijí stovky druhů [[savci|savců]], [[ptáci|ptáků]], [[ryby|ryb]] a [[plazi|plazů]], včetně řady [[Ohrožený druh|ohrožených druhů]]. Součástí většiny lesů a pastvin jsou i&nbsp;unikátní rostlinné druhy.  
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 15:54

Ranní mlha v národní parku (HDR, 2010)

Yellowstonský národní park je národní park nacházející se území amerických států Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 %) a Idaho (1,4 %). Byl vyhlášen 1. března 1872 na základě zákona schváleného americkým Kongresem a podepsaného prezidentem Ulysses S. Grantem. Je prvním a nejstarším národním parkem na světě a je známý především pro svou divočinu a řadu geotermálních úkazů, zejména pak gejzír Old Faithful, který patří mezi nejoblíbenější atrakce parku. Na území parku se nachází řada ekosystémů a dominantním z nich je subalpinský les.

Domorodí Američané obývali yellowstonskou oblast přinejmenším již před 11 tisíci lety. Lewisova a Clarkova expedice z let 1804 až 1806 se tomuto regionu vyhnula a kromě traperů, kteří se do oblasti dostali v polovině 19. století, se první organizovaná expedice konala až koncem 60. let téhož století. Po vzniku národního parku byla jeho dohledem pověřena americká armáda. V roce 1917 pak správa přešla na National Park Service, jenž vznikla o rok dříve. Stovky staveb, které byly na území parku postaveny, jsou chráněny pro jejich architektonický a historický význam a více než tisíc archeologických nalezišť prověřili badatelé.

Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8 980 km2 a na jeho území se nachází jezera, kaňony, řeky a pohoří. Součástí parku je Yellowstonské jezero, které patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Jezero se nachází uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Tato kaldera je považována za aktivní vulkán, který za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou.

V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající vulkanismus. Většinu rozlohy parku pokrývají horniny pocházející z vulkanických erupcí. Park je hlavní částí Velkého yellowstonského ekosystému, jenž je největším zbývajícím a takřka nedotčeným ekosystémem mírného podnebného pásu zemské severní hemisféry.

V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů. Součástí většiny lesů a pastvin jsou i unikátní rostlinné druhy.