Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2016/18

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2016/18“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Enyasweet.jpg|right|160px|Enya v roce 2001]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Enya]]''' (* [[17. květen|17.&nbsp;května]] [[1961]]) je slavná [[Irsko|irská]] [[Zpěvák|zpěvačka]], skladatelka a [[Syntezátor|klávesistka]]. Narodila se jako páté dítě z&nbsp;devíti v&nbsp;malé vesničce Dore v&nbsp;Gweedorském regionu Donegalského hrabství na severozápadě [[Irsko|Irské&nbsp;republiky]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
První práci dostala Enya v&nbsp;roce [[1985]], kdy složila hudbu pro [[Francie|francouzský]] film ''Žabí princ''.
 +
V&nbsp;roce [[1987]] Enya vydala své první album, nazvané prostě ''Enya''. [[Rob Dickins]], hlava ''Warner Music UK'', jím byl naprosto unesen, a&nbsp;ihned uzavřel s&nbsp;Enyou smlouvu. Dlužno podotknout, že Rob Dickins je celosvětově znám jako jeden z&nbsp;nejdravějších a&nbsp;nejvlivnějších mužů v&nbsp;hudebním byznysu. Má talent na prosazování „odlišných“ umělců a&nbsp;nezáleží mu na tom, jak dlouho to bude trvat. V&nbsp;případě Enyi to byl ani ne rok.
 +
V&nbsp;říjnu [[1988]] vydala Enya v&nbsp;podstatě debutové album ''Watermark'', a&nbsp;ačkoliv původně nebyly plánovány žádné singly, byla to právě píseň ''Orinoco Flow'', jíž se Enya zapsala do povědomí posluchačů. Singl se zcela neočekávaně vyšvihl na přední příčky hitparád, nezřídka se objevil i&nbsp;v&nbsp;jejich čele. A&nbsp;z&nbsp;Enyi se stal fenomén… Na tomto místě je ovšem nutné zmínit se o tom, kdo za tímto fenoménem ještě stojí. Ačkoliv Enya vystupuje sama, dílo vydávané pod jejím jménem je výsledkem spolupráce mezi ní (hudba, aranžmá), Nicky&nbsp;Ryanem (produkce, aranžmá) a&nbsp;[[Roma Ryan|Romou Ryanovou]] (texty). Sama Enya ve většině rozhovorů říká: „Bez kohokoliv z&nbsp;nás tří by pojem Enya vůbec nemohl existovat.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
[[31. říjen|31.&nbsp;října]] [[1991]] vydala další album, z&nbsp;něhož se se stejnou slávou prezentovaly singly ''Caribbean Blue'' a&nbsp;''Book Of Days''. Enya byla, stejně jako kdysi její bratři, požádána o&nbsp;složení hudby k&nbsp;jedné epizodě vysoce sledovaného seriálu televize BBC ''The Celts''. Když si producenti její práci poslechli, rozhodli se ji požádat o&nbsp;hudební doprovod k&nbsp;celému seriálu. Výběr z&nbsp;něj byl [[13. listopad|13.&nbsp;listopadu]] [[1992]] vydán na stejnojmenném albu. Váže se k&nbsp;němu i&nbsp;jedna zajímavost: skladbu ''Boadeica'' vynesli na světlo světa [[The Fugees]], když sampl z&nbsp;ní použili jako hlavní pozadí pro svůj celosvětový hit ''Ready Or Not''.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Po dalších třech letech se objevil nový singl: ''Anywhere Is'', předzvěst nového alba ''The&nbsp;Memory&nbsp;Of&nbsp;Trees'', vydaného [[17. listopad|17.&nbsp;listopadu]] [[1995]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 15:48

Enya v roce 2001

Enya (* 17. května 1961) je slavná irská zpěvačka, skladatelka a klávesistka. Narodila se jako páté dítě z devíti v malé vesničce Dore v Gweedorském regionu Donegalského hrabství na severozápadě Irské republiky.

První práci dostala Enya v roce 1985, kdy složila hudbu pro francouzský film Žabí princ. V roce 1987 Enya vydala své první album, nazvané prostě Enya. Rob Dickins, hlava Warner Music UK, jím byl naprosto unesen, a ihned uzavřel s Enyou smlouvu. Dlužno podotknout, že Rob Dickins je celosvětově znám jako jeden z nejdravějších a nejvlivnějších mužů v hudebním byznysu. Má talent na prosazování „odlišných“ umělců a nezáleží mu na tom, jak dlouho to bude trvat. V případě Enyi to byl ani ne rok. V říjnu 1988 vydala Enya v podstatě debutové album Watermark, a ačkoliv původně nebyly plánovány žádné singly, byla to právě píseň Orinoco Flow, jíž se Enya zapsala do povědomí posluchačů. Singl se zcela neočekávaně vyšvihl na přední příčky hitparád, nezřídka se objevil i v jejich čele. A z Enyi se stal fenomén… Na tomto místě je ovšem nutné zmínit se o tom, kdo za tímto fenoménem ještě stojí. Ačkoliv Enya vystupuje sama, dílo vydávané pod jejím jménem je výsledkem spolupráce mezi ní (hudba, aranžmá), Nicky Ryanem (produkce, aranžmá) a Romou Ryanovou (texty). Sama Enya ve většině rozhovorů říká: „Bez kohokoliv z nás tří by pojem Enya vůbec nemohl existovat.“

31. října 1991 vydala další album, z něhož se se stejnou slávou prezentovaly singly Caribbean BlueBook Of Days. Enya byla, stejně jako kdysi její bratři, požádána o složení hudby k jedné epizodě vysoce sledovaného seriálu televize BBC The Celts. Když si producenti její práci poslechli, rozhodli se ji požádat o hudební doprovod k celému seriálu. Výběr z něj byl 13. listopadu 1992 vydán na stejnojmenném albu. Váže se k němu i jedna zajímavost: skladbu Boadeica vynesli na světlo světa The Fugees, když sampl z ní použili jako hlavní pozadí pro svůj celosvětový hit Ready Or Not.

Po dalších třech letech se objevil nový singl: Anywhere Is, předzvěst nového alba The Memory Of Trees, vydaného 17. listopadu 1995.