Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Aung San Suu Kyi

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Nositel Nobelovy ceny
Aung San Suu Kyi

Daw Aung San Suu Kyi (* 19. června 1945, Rangún v Barmě) je nenásilnou prodemokratickou aktivistkou v Myanmaru (Barma). V roce 1990 obdržela Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1991 Nobelovu cenu míru.

Je dcerou generála Aung Sana, zakladatele Komunistické strany Barmy, který v roce 1947 vyjednal nezávislost Barmy na Velké Británii a ve stejném roce byl zavražděn svými konkurenty.

Aung San Suu Kyi vystudovala na Oxfordskou univerzitu v Anglii, kde potkala svého budoucího manžela, se kterým má dvě děti. Do Mynamaru se vrátila v roce 1988, aby se starala o svoji nemocnou matku.

Ve stejném roce odstoupil dlouholetý vůdce vládnoucí socialistické strany, generál Ne Win, což vedlo k masovým demonstracím za demokratizaci. Demonstrace byly násilně potlačeny a nová vojenská junta převzala moc. Aung San Suu Kyi, silně ovlivněná filozofií nenásilí Móhandáse Gándhího, vstoupila do politiky, aby pomohla demokratizaci. Vládnoucí vojenská junta ji ale v roce 1989 zavřela do domácího vězení. Byla jí nabídnuta svoboda, pokud odejde ze země, což ale Aung San Suu Kyi odmítla.

Vojenská junta v roce 1990 vyhlásila všeobecné volby, které strana „Národní Liga pro demokracii“ vedená Aung San Suu Kyi přesvědčivě vyhrála. Výsledky ale junta prohlásila za neplatné a odmítla ji předat moc. To vedlo k mezinárodnímu odsouzení junty a částečně i k udělení Nobelovy ceny míru Aung San Suu Kyi v následujícím roce. Finanční cenu v hodnotě 1,3 miliónu amerických dolarů Aung San Suu Kyi použila k založení zdravotní a vzdělávací nadace pro lid Barmy. V roce 1990 byla Aung San Suu Kyi Evropským parlamentem udělena Sacharovova cena za svobodu myšlení.

Z domácího vězení byla propuštěna v červenci 1995. Bylo jí také dáno jasně najevo, že pokud opustí zemi, aby navštívila svoji rodinu v Anglii, nebude jí povolen návrat. Aung San Suu Kyi zůstala v Myanmaru a už se nikdy neuviděla se svým manželem, který zemřel v roce 1999.

Opakovaně jí bylo znemožněno setkat se s přívrženci své strany a v září 2000 na ní bylo znovu uvaleno domácí vězení. Po sérii vyjednávání vedených Organizací spojených národů (OSN) byla propuštěna 6. května 2002. Vládní mluvčí řekl, že Aung San Suu Kyi má svobodu pohybu, „protože jsme přesvědčeni, že můžeme jeden druhému věřit“. Aung San Suu Kyi prohlásila, že nastává „nový úsvit pro naši zemi“.

Externí odkazy