Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Baltské moře
Z Multimediaexpo.cz
Baltské moře (německy: Ostsee, dánsky: Østersøen, švédsky: Östersjön, finsky: Itämeri, estonsky: Läänemeri, lotyšsky: Baltijas jūra, litevsky: Baltijos jūra, rusky: Балтийское море, polsky: Morze Bałtyckie) je šelfové moře Atlantského oceánu, od nějž ho dělí ještě Severní moře a průlivy Skagerrak a Kattegat. Plocha Baltského moře činí 422 300 km², největší hloubka je 459 m.
Původ jména pochází z latinského Mare Balticum, jež je odvozeno od gótského kmene Baltů. Gótsky znamená balt smělý, litevsky bílý.
Velké výběžky Baltského moře představují Botnický záliv, Finský záliv a Rižský záliv, mimo ně jsou zde ještě menší Viipurský záliv, Gdaňský záliv, Pomořanský záliv a další…
Známé ostrovy a souostroví: Ålandy, Bornholm, Gotland, Haiuloto, Saaremaa, Hiiumaa, Velassaaret, Rujana…
Evropská pevnina k Baltskému moři přiléhá z jihu pobřežím Německa a Polska, na západě leží Dánsko, na severozápadě Švédsko a na východě postupně (od severu k jihu) Finsko, Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a znova Rusko.
Patrně nejdůležitějšími řekami, které do Baltského moře přivádějí své vody, jsou Něva v Rusku, Daugava v Lotyšsku, Visla v Polsku a Odra na pomezí Německa a Polska.
Zajímavosti
- Baltské moře je nejméně slaným mořem na světě.
- V Baltském moři došlo v roce 1994 k potopení trajektu Estonia.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |