V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Slavín (památník)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 11. 2013, 20:37; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Slavín

Slavín je monumentální památník nacházející se vysoko nad Bratislavou, v části Slavín jejího Starého města, připomínající sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce.

Památník Slavín s areálem je od roku 1961 slovenskou národní kulturní památkou.

Slavín se nachází na předhůří Malých Karpat a představuje jednu z turistických atrakcí Bratislavy. Je vyhledávaným místem pro svojí polohu, protože je z něho dobrý výhled na celou Bratislavu. Ze tří kol soutěže o podobu Slavína vyšel vítězně návrh Jána Svetlíka ve spolupráci s kolektivem výtvarníků Tiborem Bártfayem, Jozefem Kostkou, Rudolfem Pribišem, Jánem Kulichem, Ladislavem Snopkem, Alexandrem Trizuljakem, Jurajem Krenem a Deziderem Castiglionem.

Celá koncepce respektuje dřívější hroby padlých vojáků. Nástup k areálu s dominantou památníku tvoří monumentální schodiště. Sochařské dotvoření prostředí umocňuje vněmový účinek až po samotný obelisk památníku. Vedlejší kompozice je orientovaná na otevřený panoramatický pohled na Bratislavu.

Obsah

Monument

Centrální část památníku tvoří obřadní místnost, které je součástí 39,5 m vysoký monument v tvaru obelisku. Na jeho vrcholu se nachází socha sovětského vojáka vztyčujícího vlajku slovenského sochaře Alexandra Trizuljaka. Stěny obřadní místnosti jsou zhotoveny z mramoru. Jsou na nich vyryta jména slovenských měst a datum jejich osvobození Rudou armádou, i jako epitaf:

  • Ty, ktorý vchádzaš sem odožen bôľ a súcit
  • nech kropky tvojich síz nezvonia o mohyly
  • za hrdosť človeka za život ľudstva súci
  • za tvoju jasnú tvár my smrť sme podstúpili.

Bronzové kazetové dveře vzpomínkové síně zdobí reliéfy R. Pribiše.

Areál

V areálu památníku sa nacházejí další sochařská díla od mnoha slovenských sochařů 20. století, Ladislava Snopeka, Tibora Bártfaya, Jána Kulicha, Jozefa Kostky a Jána Svetlíka.

V areálu sa nachází sousoší Po boji Jána Kulicha, sousoší Nad hrobom spolubojovníka od Tibora Bártfaya, sousoší Vďaky Jozefa Kostky a při vstupu do areálu je vidět reliéf Prísaha na bojovú zástavu Ladislava Snopka. Slavín je místem, ve kterému se často v socialistickém Československu musela poklonit snad každá zahraniční delegace. V současnosti je navštěvován, často i neoficiálně, některými zahraničními státníky ze zemí, které byly součástí bývalého Sovětského svazu.

Významné události

  • V roce 2005 Slavín navštívil ruský prezident Vladimir Putin při příležitosti svojí návštěvy Slovenska v rámci schůzky s Georgem Bushem.
  • 4. dubna, v den výročí osvobození Bratislavy, se na tomto místě vzdává pocta padlým sovětským vojákům. Tradičně se pamětní ceremonie zúčastňuje i prezident Slovenské republiky.

Slavín dnes

Ve všech šesti sektorech masových hrobů vznikají deformace terénu. Zemina v hrobech na Slavíně zvětrává. Pokles však není nebezpečný, jde skoro o estetickou záležitost. Statik upozornil na fakt, že situace v podzemí by mohla ohrozit bezpečnost celého památníku. Z těchto důvodů bylo podzemí památníku rekonstruováno.

Zdroje

  • Janiaková, D: Prechádzky po Bratislave: ilustrovaný sprievodca, 1.vyd. Bratislava: Perfekt, 2004
  • Kusý, M.: Architektúra na Slovensku. Bratislava: SFVU Pallas, 1971
  • deník SME - 7.december 2007, str.6 - čl. Nad hrobmi na Slavíne klesá zem, Jana Parkrová