V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Proteovité

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 9. 2013, 09:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Banksia anshbyi
Embothrium coccineum
Grevillea dielsiana


Proteovité (Proteaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu proteotvaré (Proteales).

Obsah

Charakteristika

Keře a stromy s převážně střídavými (vzácně vstřícnými nebo přeslenitými) jednoduchými listy bez palistů. Čepel je celistvá nebo různě členěná. Květy jsou nejčastěji oboupohlavné, pravidelné nebo souměrné, často vyrůstají po dvou, v úžlabních nebo vrcholových květenstvích různých typů. Okvětí ze 4 (3 nebo 5) volných nebo častěji srostlých plátků, případně 1 plátek volný a 3 srostlé. Tyčinky v počtu 4, obvykle volné a přirůstající k okvětním plátkům. Gyneceum svrchní monomerní, s 1, 2 nebo více vajíčky. Plodem je měchýřek, oříšek, nažka, samara nebo peckovice. Semena obvykle bez endospermu.

Velká čeleď zahrnující asi 80 rodů a 1700 druhů. Výskyt v tropech a subtropech především jižní polokoule, centrum diverzity je v Austrálii a jižní Africe. Dalšími oblastmi výskytu jsou Střední a Jižní Amerika, Nová Kaledonie, Asie od Indie po Japonsko, Indonésii a Novou Guineu, Fiji, Madagaskar, Nový Zéland a Vanuatu.

Zástupci proteovitých upřednostňují nepřemokřené kyselé půdy spíše s nižším obsahem živin.

Taxonomie

V Cronquistově systému byly proteovité řazeny společně s čeledí hlošinovité (Elaeagnaceae) do řádu Proteales podtřídy Rosidae. Systém APG řadí proteovité společně s čeleděmi platanovité (Platanaceae) a lotosovité (Nelumbonaceae) do řádu Proteales, který je umístěn mezi bazální větve pravých dvouděložných rostlin (Eudicots).

Čeleď je rozdělována do 5 podčeledí: Bellendenoideae, Persoonioideae, Grevilleoideae, Symphionematoideae a Proteoideae.

Zástupci

  • Banksia - asi 70 druhů stromů a keřů rozšířených jen v Austrálii. Rostliny jsou známy svým přizpůsobením se přirozeným požárům. Zdřevnatělé tobolky uvolňují semena až po projití ohněm.
  • Grevillea - největší rod čeledi, asi 200 druhů
  • Leucospermum
  • Macadamia - makadam - 9 druhů stromů domácích v Austrálii a na Sulawesi. Semena plodů Macadamia integrifolia a Macadamia tetraphylla jsou jedlá a chutná, stromy se pěstují i v tropech mimo Austrálii.
  • Protea - keře, asi 130 druhů rostoucích především v tvrdolisté vegetaci Jižní Afriky. Nápadná květenství jsou používána jako ozdobné rostliny

Seznam rodů

Acidonia, Adenanthos, Agastachys, Alloxylon, Athertonia, Aulax, Austromuellera, Banksia, Beauprea, Beaupreopsis, Bellendina, Bleasdalea, Brabejum, Buckinghamia, Cardwellia, Carnarvonia, Cenarrhenes, Conospermum, Darlingia, Diastella, Dilobeia, Dryandra, Embothrium, Eucarpha, Euplassa, Faurea, Finschia, Floydia, Franklandia, Garnieria, Gevuina, Grevillea, Hakea, Helicia, Heliciopsis, Hicksbeachia, Hollandaea, Isopogon, Kermadecia, Knightia, Lambertia, Leucadendron, Leucospermum, Lomatia, Macadamia, Malagasia, Mimetes, Musgravea, Neorites, Opisthiolepis, Oreocallis, Orites, Orothamnus, Panopsis, Paranomus, Persoonia, Petrophile, Placospermum, Protea, Roupala, Serruria, Sleumerodendron, Sorocephalus, Spatalla, Sphalmium, Stenocarpus, Stirlingia, Strangea, Symphionema, Synaphea, Telopea, Toronia, Triunia, Turrillia, Vexatorella, Virotia, Xylomelum

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 9780878934034.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.
  • Nowak B., Schulzová B. Tropické plody. Knižní Klub, 2002. ISBN 80-242-1653-1.

Externí odkazy