V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Císař

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „900“ textem „900“)
m (Nahrazení textu „1204“ textem „1204“)
 
Řádka 25: Řádka 25:
== Asijští císařové ==
== Asijští císařové ==
-
* '''[[Trapezuntský císař]]''' – panovník [[Trapezuntské císařství|Trapezuntského císařství]] (nástupnického státu Byzantské říše v [[Malá Asie|Malé Asii]]), stát stejně jako císařský titul trval od roku [[1204]]-1461, oficiálně se na počátku zval ''Císař a samovládce Římanů'', po r. 1282 se zval ''Císař a samovládce celého východu, Iberů a zámořských provincií''.
+
* '''[[Trapezuntský císař]]''' – panovník [[Trapezuntské císařství|Trapezuntského císařství]] (nástupnického státu Byzantské říše v [[Malá Asie|Malé Asii]]), stát stejně jako císařský titul trval od roku 1204-1461, oficiálně se na počátku zval ''Císař a samovládce Římanů'', po r. 1282 se zval ''Císař a samovládce celého východu, Iberů a zámořských provincií''.
* '''[[Čínský císař]]''' – titul čínského panovníka od nejstarších dob (cca. 2100 př. n. l.) do r. 1911
* '''[[Čínský císař]]''' – titul čínského panovníka od nejstarších dob (cca. 2100 př. n. l.) do r. 1911
* '''[[Japonský císař]]''' – panovníci nejdéle nepřetržitě panující dynastie na světě (od r. 660 př. n. l.)
* '''[[Japonský císař]]''' – panovníci nejdéle nepřetržitě panující dynastie na světě (od r. 660 př. n. l.)

Aktuální verze z 22. 12. 2015, 07:55

Karel Veliký, císař říše římské

Císař je nejvyšší panovnická hodnost. Pochází z latinského titulu caesar, odvozeného od jména Gaia Julia Caesara. Jeho obdobou je hodnost car, jež byla používána v některých slovanských zemích (Rusko, Bulharsko či Srbsko). V Evropě popisuje monarchu nejvyššího řádu.[1]

Císaři přísluší oslovení císařské Veličenstvo, ostatním členům císařského rodu přísluší oslovení císařská Výsost. Pokud je císař zároveň králem přísluší mu titul císařské a královské Veličenstvo, ostatním členům císařského rodu pak císařská a královská Výsost.[zdroj ?]

Jediným v současné době panujícím císařem je japonský císař Akihito.

Obsah

Historie

Éra císařů je spojena s Římskou říší. Prvním císařem se stal Oktavián, který roku 27 př. n. l. přijal titul augustus (vznešený). Tituly augustus a caesar se souběžně používaly římskými císaři v období principátu, později za doby dominátu byl titul caesar vyhrazen mladšímu panovníkovi, spoluvládci augusta. Po pádu Západořímské říše roku 476 se titul císaře užíval výhradně jen v přeživší východní části Říše římské – Byzantské říši. V západní Evropě byl titul obnoven za vlády Karla Velikého, který byl 25. prosince 800 korunován papežem Lvem III. jakožto pokračovatel a znovuobnovitel Římské říše. Po rozpadu jeho říše se užívání titulu nakonec ustálilo ve Východofranské říši, kde v roce 962 vznikla Svatá říše římská. Samotný titul císaře byl doposud spojen s ideou obnovy či pokračování Říše římské, avšak v období vrcholného středověku se začal používat i mimo tento rámec jako zdůraznění moci a prestiže jednotlivých států a panovníků, a to především ve východoevropských státech. Tak byla zavedena hodnost císaře např. v Bulharsku (913), Srbsku (1345) či Rusku (1547).

Evropští císařové

Asijští císařové

Američtí císařové

Afričtí císařové

Reference

  1. Heslo Císař na Encyklopedie CoJeCo
  2. Evropa v proměnách staletí, Libri Praha 2001
  3. Evropa v proměnách staletí, Libri Praha 2001
  4. Evropa v proměnách staletí, Libri Praha 2001


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Císař