V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Fezzán

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
(Vylepšení)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Image:Ottoman Provinces Of Present day Libyapng.png|thumb|Historické provincie Líbye]]
+
[[Soubor:Ottoman Provinces Of Present day Libya.png|thumb|200px|Historické provincie Líbye]]
-
'''Fezzán''' je historický region v jihozápadní [[Lybie|Lybii]]. Kde byl do revoluce v roce [[1969]] jeden z jejích správních celků a do roku [[1963]] i jeden ze tří částí [[federace]] tvořící [[Lybie|Lybii]].
+
'''Fezzán''' je historický region v jihozápadní [[Libye|Lybií]]. Kde byl do revoluce v roce [[1969]] jeden z jejích správních celků a do roku [[1963]] i jeden ze tří částí [[federace]] tvořící [[Libye|Lybií]].
== Historie ==
== Historie ==
-
Ve starověku byla oblast Fezzán centrem městské civilizace [[Garamantes]], v roce [[19 př.n.l.]] se pak stala součástí Římské říše pod názvem Phazania. Většina obyvatelstva tehdy konvertoval ke křesťanství. Po nájezdech Vandalů do severní Afriky v 5. století získal Fezzán nezávislost. V roce [[666]], ale oblast ovládly arabské kmeny a pod Arabskou říší zůstal Fezzán až do 10. století, kdy se znovu osamostatnil. V následujících stoletích se oblast střídavě dostávala pod cizí nadvládu a získávala nezávislost. Např. ve 13. století by Fezzán připojen k říši [[Kanem-Bornu]]. V období od 16. do počátku 19. století bylo toto území pod nadvládou dynastie Bani Muhammad, původem z [[Maroka]]. Až v roce 1842 byl anektován [[Osmanská říše|Osmanskou říší]] [http://www.bartleby.com/65/fa/Fazzan.html]. V letech 1913-1915 byla tato převážně pouštní oblast obsazena italskými jednotkami a po [[1. světové válce]] se stala součástí kolonie [[Italská Libye]]. Od roku [[1938]] v rámci provincie [[Libyjská Sahara]]. Během [[2. světové války]] byla oblast obsazena francouzskými vojsky. Pod francouzskou správou zůstal Fezzán až do roku [[1951]], kdy se stal spolu s [[Kyrenaika|Kyrenaikou]] a [[Tripolsko|Tripolskem]] součástí samostatné [[Libye]]. [http://www.libri.cz/databaze/staty/podlist.php?id=290] V roce [[1963]] bylo zrušeno federativní uspořádání.
+
Ve starověku byla oblast Fezzán centrem městské civilizace Garamantes, v roce 19 př. n.l. se pak stala součástí Římské říše pod názvem Phazania. Většina obyvatelstva tehdy konvertoval ke křesťanství. Po nájezdech Vandalů do severní Afriky v 5. století získal Fezzán nezávislost. V roce 666, ale oblast ovládly arabské kmeny a pod Arabskou říší zůstal Fezzán až do 10. století, kdy se znovu osamostatnil. V následujících stoletích se oblast střídavě dostávala pod cizí nadvládu a získávala nezávislost. Např. ve 13. století by Fezzán připojen k říši [[Kanem-Bornu]]. V období od 16. do počátku 19. století bylo toto území pod nadvládou dynastie Bani Muhammad, původem z [[Maroka]]. Až v roce 1842 byl anektován [[Osmanská říše|Osmanskou říší]].<ref>http://www.bartleby.com/65/fa/Fazzan.html</ref> V letech 1913-1915 byla tato převážně pouštní oblast obsazena italskými jednotkami a po [[První světová válka|1. světové válce]] se stala součástí kolonie [[Italská Libye]]. Od roku [[1938]] v rámci provincie [[Libyjská Sahara]]. Během [[Druhá světová válka|2. světové války]] byla oblast obsazena francouzskými vojsky. Pod francouzskou správou zůstal Fezzán až do roku [[1951]], kdy se stal spolu s [[Kyrenaika|Kyrenaikou]] a [[Tripolsko|Tripolskem]] součástí samostatné [[Libye]].<ref>http://www.libri.cz/databaze/staty/podlist.php?id=290</ref> V roce [[1963]] bylo zrušeno federativní uspořádání.
== Obyvatelstvo ==
== Obyvatelstvo ==
Řádka 20: Řádka 20:
Najdeme zde také velké ropné ložisko v oblasti [[Marzūq]].
Najdeme zde také velké ropné ložisko v oblasti [[Marzūq]].
 +
== Reference ==
 +
<references/>
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
* [http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&om=1&z=7&ll=26.332807,13.425293&spn=4.597098,7.404785 Map from Google showing a large area of Fezzan and its important cities.]
* [http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&om=1&z=7&ll=26.332807,13.425293&spn=4.597098,7.404785 Map from Google showing a large area of Fezzan and its important cities.]
Řádka 27: Řádka 29:
* [http://lexicorient.com/e.o/fezzan.htm Lexiorient.com's article on Fezzan.]
* [http://lexicorient.com/e.o/fezzan.htm Lexiorient.com's article on Fezzan.]
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/205720/Fezzan]
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/205720/Fezzan]
-
* [http://www.libri.cz/databaze/staty/podlist.php?id=290]
 

Aktuální verze z 25. 3. 2016, 17:46

Historické provincie Líbye

Fezzán je historický region v jihozápadní Lybií. Kde byl do revoluce v roce 1969 jeden z jejích správních celků a do roku 1963 i jeden ze tří částí federace tvořící Lybií.

Obsah

Historie

Ve starověku byla oblast Fezzán centrem městské civilizace Garamantes, v roce 19 př. n.l. se pak stala součástí Římské říše pod názvem Phazania. Většina obyvatelstva tehdy konvertoval ke křesťanství. Po nájezdech Vandalů do severní Afriky v 5. století získal Fezzán nezávislost. V roce 666, ale oblast ovládly arabské kmeny a pod Arabskou říší zůstal Fezzán až do 10. století, kdy se znovu osamostatnil. V následujících stoletích se oblast střídavě dostávala pod cizí nadvládu a získávala nezávislost. Např. ve 13. století by Fezzán připojen k říši Kanem-Bornu. V období od 16. do počátku 19. století bylo toto území pod nadvládou dynastie Bani Muhammad, původem z Maroka. Až v roce 1842 byl anektován Osmanskou říší.[1] V letech 1913-1915 byla tato převážně pouštní oblast obsazena italskými jednotkami a po 1. světové válce se stala součástí kolonie Italská Libye. Od roku 1938 v rámci provincie Libyjská Sahara. Během 2. světové války byla oblast obsazena francouzskými vojsky. Pod francouzskou správou zůstal Fezzán až do roku 1951, kdy se stal spolu s Kyrenaikou a Tripolskem součástí samostatné Libye.[2] V roce 1963 bylo zrušeno federativní uspořádání.

Obyvatelstvo

Populace je převážně arabského původu, najdeme zde ale také berberské a černošské obyvatelstvo. Většina z necelých 200 000 obyvatel Fezzánu je soustředěna v pouštních oázách v centrální oblasti a na jihu, zvláště ve městech Marzuq a Sabhha.

Klimatické podmínky

Pro tuto oblast je typické extrémní klima. Velmi horká léta zde střídají mrazivé zimy. Srážky jsou vzácné a nepravidelné.

Sídla

Mezi největší města patří saharské oázy Marzuq, Sabhha, Brak, a Zawilah.

Suroviny

Oblast Fezzán je známá pro pěstování datlovníku, jehož miliony stromů pokrývají několik stovek akrů v jednotlivých oázách. Pěstuje se zde mnoho různých druhů datlových palem. Jen v oáze Murzuk najdeme více než 30 odrůd. Mezi nejvyhlášenější patří Tillis, Tuati a Auregh. Produkci datle doplňují obiloviny, ovoce a zelenina. Pěstuje se zde mnoho různých druhů datlových palem. Jen v oáze Murzuk najdeme více než 30 odrůd. Mezi nejvyhlášenější patří Tillis, Tuati a Auregh [1]. Produkci datlí doplňují obiloviny, ovoce a zelenina. Najdeme zde také velké ropné ložisko v oblasti Marzūq.

Reference

  1. http://www.bartleby.com/65/fa/Fazzan.html
  2. http://www.libri.cz/databaze/staty/podlist.php?id=290

Externí odkazy