V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2016/28

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2016/28“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Masivní vylepšení)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Bundesarchiv Bild 183-F0528-0048-001, Amsterdam, Turn-EM der Frauen, Zuchold, Caslavska, Janz.jpg|right|160px|Věra Čáslavská (uprostřed) na ME 1967]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Věra Čáslavská]]''' (* [[3. květen|3. května]] [[1942]], [[30. srpen|30. srpna]] [[2016]]) byla bývalá špičková česká [[sportovní gymnastika|sportovní&nbsp;gymnastka]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Svoji sportovní kariéru zahájila na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v [[Moskva|Moskvě]], kde československé gymnastky obsadily v soutěži družstev druhé místo. Ve víceboji jednotlivců skončila Čáslavská osmá. Téhož roku obsadila na mistrovství Československa druhé místo. O rok později Čáslavská získala na&nbsp;mistrovství Evropy v&nbsp;[[Krakov|Krakově]] zlatou medaili za cvičení na [[kladina|kladině]] a stříbrnou za [[přeskok]].  
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Roku [[1960]] byla členkou stříbrného československého olympijského družstva na [[Letní olympijské hry 1960|OH v Římě]], v individuálních soutěžích skončila ve víceboji žen osmá a na&nbsp;kladině šestá.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
První větší úspěch měla Čáslavská v roce [[1962]] na mistrovství světa v Praze, kde vyhrála přeskok, ve víceboji jednotlivců skončila druhá a třetí v prostných. Československé družstvo získalo stříbrnou medaili.
 +
 
 +
Vrcholem její kariéry byl rok [[1964]] především pak [[Letní olympijské hry 1964|OH v Tokiu]], kde získala zlatou medaili ve víceboji jednotlivců, v přeskoku a na kladině. Československé družstvo skončilo druhé. O rok později na mistrovství Evropy v Sofii získala pět zlatých medailí.
 +
 
 +
Na mistrovství světa v Dortmundu v roce [[1966]] zvítězila ve víceboji jednotlivců a v přeskoku, dále získala stříbrnou medaili na kladině a  
 +
v&nbsp;[[prostná|prostných]]. V&nbsp;soutěži družstev pak československé gymmnastky získaly zlatou medaili.
 +
 
 +
V roce [[1967]] na mistrovství Evropy v Amsterodamu získala zlato ve všech soutěžních disciplínách.
 +
 
 +
V roce [[1968]] se Čáslavská účastníla [[Letní olympijské hry 1968|OH v Mexiku]], kde získala zlato za víceboji, přeskok, bradla a prostná. Stříbro pak za kladinu a v družstvech. V průběhu těchto OH se vdala za [[Josef Odložil|Josefa&nbsp;Odložila]], českého reprezentanta v běhu. Na těchto OH ukončila Věra Čáslavská svoji sportovní kariéru. V tomto roce se Čáslavská také zapojila do politického života a podepsala známou petici ''Dva&nbsp;tisíce&nbsp;slov''.
 +
 
 +
V letech [[1990]]–[[1992]] byla předsedkyní Československého olympijského výboru a poté byla až do roku [[1996]], předsedkyní Českého olympijského výboru.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 1. 9. 2016, 08:52

Věra Čáslavská (uprostřed) na ME 1967

Věra Čáslavská (* 3. května 1942, † 30. srpna 2016) byla bývalá špičková česká sportovní gymnastka.

Svoji sportovní kariéru zahájila na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Moskvě, kde československé gymnastky obsadily v soutěži družstev druhé místo. Ve víceboji jednotlivců skončila Čáslavská osmá. Téhož roku obsadila na mistrovství Československa druhé místo. O rok později Čáslavská získala na mistrovství Evropy v Krakově zlatou medaili za cvičení na kladině a stříbrnou za přeskok.

Roku 1960 byla členkou stříbrného československého olympijského družstva na OH v Římě, v individuálních soutěžích skončila ve víceboji žen osmá a na kladině šestá.

První větší úspěch měla Čáslavská v roce 1962 na mistrovství světa v Praze, kde vyhrála přeskok, ve víceboji jednotlivců skončila druhá a třetí v prostných. Československé družstvo získalo stříbrnou medaili.

Vrcholem její kariéry byl rok 1964 především pak OH v Tokiu, kde získala zlatou medaili ve víceboji jednotlivců, v přeskoku a na kladině. Československé družstvo skončilo druhé. O rok později na mistrovství Evropy v Sofii získala pět zlatých medailí.

Na mistrovství světa v Dortmundu v roce 1966 zvítězila ve víceboji jednotlivců a v přeskoku, dále získala stříbrnou medaili na kladině a v prostných. V soutěži družstev pak československé gymmnastky získaly zlatou medaili.

V roce 1967 na mistrovství Evropy v Amsterodamu získala zlato ve všech soutěžních disciplínách.

V roce 1968 se Čáslavská účastníla OH v Mexiku, kde získala zlato za víceboji, přeskok, bradla a prostná. Stříbro pak za kladinu a v družstvech. V průběhu těchto OH se vdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu. Na těchto OH ukončila Věra Čáslavská svoji sportovní kariéru. V tomto roce se Čáslavská také zapojila do politického života a podepsala známou petici Dva tisíce slov.

V letech 19901992 byla předsedkyní Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996, předsedkyní Českého olympijského výboru.